Technical Programme Committee



ECOC 2015 TPC – Technical Programme Committee Chairs

 

Salvador Sales

Salvador Sales

Universitat Politècnica de Valencia

Spain

Raul Muñoz

Centre Tecnològic de Telecomunicacions de Catalunya (CTTC)

Spain

 

 


 

ECOC 2015 TPC – Sub-committee Chairs

 

 

    Periklis Petropoulos

 

 SC - 1    Periklis Petropoulos ORC UK

 

 SC - 2    Pascual Muñoz 
VLC Photonics  Spain

 

 SC - 3    Antonella Bogoni 
 CNIT  Italy

   

 

 SC - 4    Antonio Teixeira
 Universidade de Aveiro Portugal  Portugal

    Robert Killey

 

 SC - 5    Robert Killey  UCL  UK

JPFernandez

 

 SC - 6    Juan Fernández Palacios
 Telefónica  Spain

Albert Rafel

 

 SC - 7    Albert Rafel 
  BT  UK

 


 

ECOC 2015 TPC Members per sub-committee

 

1 - FIBRES, FIBRE DEVICES AND FIBRE AMPLIFIERS

 

Kasyapa 

 

Balemarthy

 

USA

 

OFS

 

Tim

 

Birks

 

UK

 

Bath University

 

Camille-Sophie

 

Bres

 

Switzerland

 

EPFL Switzerland

 

Benjamin

 

Eggleton

 

Australia

 

University of Sydney

 

Tommy

 

Geisler

 

Denmark

 

OFS Fitel Denmark

 

Dag Roar

 

Hjelme

 

Norway

 

Norwegian University of Science and Technology

 

Hans

 

Limberger

 

Switzerland

 

EPFL Switzerland

 

Feng

 

Luan

 

Singapore

 

Nanyang Technological University

 

Hanne

 

Ludvigsen

 

Finland

 

Aalto University

 

Patrice

 

Mégret

 

Belgium

 

University of Mons 

 

Periklis

 

Petropoulos

 

UK

 

ORC

 

Valerio

 

Pruneri

 

Spain

 

ICFO

 

Kunimasa

 

Saitoh

 

Japan

 

Hokkaido University

 

Marco

 

Santagiustina

 

Italy

 

Università di Padova

 

Christian G.

 

Schaeffer

 

Germany

 

Helmut Schmidt Universität

 

Pierre

 

Sillard

 

France

 

Prysmian

 

Lianshan

 

Yan

 

China

 

Southwest Jiaotong University

 

 

 

2 - WAVEGUIDE AND OPTOELECTRONIC DEVICES

 

Liam 

 

Barry

 

Ireland

 

Dublin City University

 

Romain

 

Brenot

 

France

 

Alcatel Thales III-V Lab

 

Joseph

 

Campbell

 

USA

 

Univ. of Virginia

 

Myung-Ki 

 

Kim

 

Korea

 

KAIST

 

Sang-Shin 

 

Lee

 

Korea

 

Kwangwoon University

 

Sylvie

 

Menezo

 

France

 

CEA-LETI

 

Geert

 

Morthier

 

Belgium

 

imec – Ghent University

 

Pascual

 

Muñoz

 

Spain

 

VLC Photonics

 

Bert

 

Offein

 

Switzerland

 

IBM 

 

Marco

 

Romagnoli

 

Italy

 

CNIT

 

Leo

 

Spiekman

 

USA

 

Aeon Corporation

 

Yikai

 

Su

 

China

 

Shanghai Jiao Tong

 

Takuo

 

Tanemura

 

Japan

 

University of Tokyo

 

Andreas

 

Umbach

 

Germany

 

Finisar Corporation

 

 

3 - DIGITAL AND OPTICAL SIGNAL PROCESSING

 

Peter

 

Andrekson

 

Sweden

 

Chalmers University of Technology (CTH)

 

Hercules

 

Avramopoulos

 

Greece

 

National TU Athens

 

Antonella

 

Bogoni

 

Italy

 

CNIT

 

John

 

Cartledge

 

Canada

 

Queens University

 

Andrew

 

Ellis

 

UK

 

Aston University 

 

Ivana 

 

Gasulla

 

Spain

 

Universitat Politècnica de Valencia

 

Helmut

 

Grießer

 

Germany

 

ADVA Optical Networking

 

Yves

 

Jaouen

 

France

 

IMT - Telecom Paritech

 

Leif

 

Oxenløwe

 

Denmark

 

Technical University of Denmark

 

Massimiliano

 

Salsi

 

USA

 

Juniper

 

Masatoshi

 

Suzuki

 

Japan

 

KDDI  R&D Laboratories

 

Ben 

 

Thomsen

 

UK

 

UCL

 

Naoya

 

 

Wada

 

 

Japan

 

 

National Institute of Information and

Communications Technology (NICT)

 

Ping-Kong Alex 

 

Wai

 

Hong-Kong

 

Hong Kong Polytechnic University

 

 

4 - SUBSYSTEMS FOR OPTICAL NETWORKING AND FOR DATACOMS

 

Laurent

 

Bramerie

 

France

 

ENSSAT / Université de Rennes 1

 

Michael

 

Galili

 

Denmark

 

Technical University of Denmark

 

David

 

Hillerkuss

 

Switzerland

 

ETH Zurich

 

Toshihiko

 

Hirooka

 

Japan

 

Tohoku University

 

Andreas

 

Leven

 

Germany

 

Alcatel-Lucent

 

Mario

 

Martinelli

 

Italy

 

Politecnico di Milano

 

Shu

 

Namiki

 

Japan

 

National Institute of Advanced Industrial Science

and Technology (AIST)

 

Richard

 

Pitwon

 

UK

 

Xyratex

 

David

 

Plant

 

Canada

 

McGill University

 

Oded

 

Raz

 

Netherlands

 

COBRA - TU Eindhoven

 

Antonio

 

Teixeira

 

Portugal

 

Universidade de Aveiro Portugal

 

Moshe

 

Tur

 

Israel

 

Tel Aviv University

 

Hiroyuki

 

Uenohara

 

Japan

 

Tokyo Institute of Technology

 

Alan

 

Willner

 

USA

 

USC

 

Xin

 

Yin

 

Belgium

 

Ghent University

 

Wende

 

Zhong

 

Singapore

 

Nanyang Technological University

 

 

5 - POINT-TO-POINT TRANSMISSION SYSTEMS

 

Gabriel

 

Charlet

 

France

 

Alcatel-Lucent

 

Rene-Jean

 

Essiambre

 

USA

 

Alcatel-Lucent

 

Fabrizio

 

Forghieri

 

Italy

 

Cisco Photonics Italy

 

Yann

 

Frignac

 

France

 

Institut Mines-Télécom / Télécom SudParis

 

Ekaterina

 

Golovchenko

 

USA

 

TE SubCom

 

Robert

 

Killey 

 

UK

 

UCL

 

Peter

 

Krummrich

 

Germany

 

Technische Universität Dortmund

 

Gordon Ning

 

Liu

 

China

 

Huawei Technologies Co. Ltd

 

Yutaka

 

Miyamoto

 

Japan

 

NTT

 

Chigo

 

Okonkwo

 

Netherlands

 

COBRA - TU Eindhoven

 

Hiroshi

 

Onaka

 

Japan

 

Fujitsu

 

Werner

 

Rosenkranz

 

Germany

 

Christian-Albrechts Universität Kiel

 

Mark

 

Shtaif

 

Israel

 

Tel Aviv University

 

Rob

 

Smets

 

Netherlands

 

SURFnet

 

 

6 - CORE METRO AND DATA CENTER NETWORKS

 

Achim

 

Autenrieth

 

Germany

 

ADVA Optical Networking 

 

Sébastien

 

Bigo

 

France

 

Alcatel-Lucent

 

Steinar

 

Bjørnstad

 

Norway

 

Norwegian University of Science and

Technology, Transpacket 

Ramon

 

Casellas

 

Spain

 

CTTC

 

Carlo

 

Cavazzoni

 

Italy

 

Telecom Italia 

 

Juan

 

Fernández Palacios

 

Spain

 

Telefonica

 

Kiyoshi

 

Fukuchi

 

Japan

 

NEC

 

Andreas

 

Gladisch

 

Germany

 

Deutsche Telekom

 

Paola

 

Iovanna

 

Italy

 

Ericsson R&D Italy

 

Nobuhiko

 

Kikukchi

 

Japan

 

Hitachi

 

Marco

 

Listanti

 

Italy

 

Università di Roma "La Sapienza"

 

Andrew

 

Lord

 

UK

 

BT

 

Mario

 

Pickavet

 

Belgium

 

iMinds – Ghent University

 

Dimitra

 

Simeonidou

 

UK

 

University of Bristol

 

Alexandros

 

Stavdas

 

Greece

 

University of Peloponnese

 

Ioannis

 

Tomkos

 

Greece

 

Athens Information Technology Center

 

Elaine

 

Wong

 

Australia

 

University of Melbourne

 

Lena

 

Wosinska

 

Sweden

 

Royal University of Technology (KTH)

 

 

7 - ACCESS, LOCAL AREA AND HOME NETWORKS

 

Kota

 

Asaka

 

Japan

 

NTT

 

Dirk

 

Breuer

 

Germany

 

Deutsche Telekom

 

Piero

 

Castoldi

 

Italy

 

Scuola Superiore Sant'Anna

 

Philippe

 

Chanclou

 

France

 

Orange Labs

 

Stefan

 

Dahlfort

 

Sweden

 

Ericsson

 

Yuefeng

 

Ji

 

China

 

Beijing Univ of Posts and Telecommunications

 

Kwangjoon

 

Kim

 

Korea

 

ETRI

 

Cedric 

 

Lam

 

USA

 

Google

 

Junichi

 

Nakagawa

 

Japan

 

Mitsubishi Electric

 

Josep 

 

Prat

 

Spain

 

UPC

 

Albert

 

Rafel

 

UK

 

BT

 

Yan

 

Shi

 

Netherlands

 

Genexis

 

Eduward

 

Tangdiongga

 

Netherlands

 

COBRA - TU Eindhoven

 

Jaroslaw

 

Turkiewicz

 

Poland

 

Warsaw University of Technology 

 

Dora

 

Van Veen

 

USA

 

Alcatel-Lucent

 

Chia-Chien

 

Wei

 

Taiwan

 

National Sun Yat-Sen University

 

© ECOC 2015, All rights reserved